Staff

Administrative Staff
Dr. Tabia Jones – President & CEO
Sr. M. Brendan Bogdan – Director of Mission, Outreach
David R. Roettgen – Director of Finance
Jodi Hazen – Finance Director
Scott Hanson – Principal
Claudia Brazier – Assistant Principal
Karrie Krueger – ECEC Co-Director
Anne Robertson – ECEC Co-Director
Sue Sroor – Human Resources
Chelsea Ostrov – Resource Development Manager

Support Staff
Robb Kirchen – Computer Specialist
Alex Caldwell – Technical Support Specialist
Penny Curatola – Executive Assistant
Jean W. – Lead Accounting Associate
Tanya Hayes – Staff Accountant
Beatriz Robles – Office Manager
Maria Wesolowski  – School Clerk
Sr. M Camille Bena – Receptionist
Jennifer Amaro-Lopez – Receptionist
Kim Rogowski – Marketing & Communications Associate
Carole McGibany – Human Resources Assistant
Amanda Kallas – ECEC Program Assistant

Child Care – Infants
Eila Mendez – Lead Infant Teacher
Evelyn Posadas – Assistant Teacher
Angelia Riley – Lead Infant Teacher
Aliya Broadnax – Assistant Teacher

Child Care – Toddlers
Jennifer Konency – Lead Toddlers Teacher
Kassandra Valencia- Assistant Toddlers Teacher
Amanda Lewis – Lead Toddlers Teacher

Child Care – Early Head Start
Kenzie Boswell – EHS Teacher
Amy – EHS Assistant Teacher
Michelle Young – EHS Teacher
Karen Valentin – EHS Assistant Teacher
Brianda Carrillo – EHS Teacher

Child Care – 2’s
Carlene Koenig – Lead Teacher
Maria Wisniewska – Assistant Teacher
Mildred Vargas – Lead Teacher
Rocio Vega – Assistant Teacher

Child Care – PreSchool
Kayla Tschirgi – Lead Teacher
Lauren Rostas – Assistant Teacher

Child Care – Head Start
Shona Love – Lead Head Start Teacher
Kim Fricano – Assistant Head Start Teacher
Lynnae Ortiz – Lead Head Start Teacher
Yessenia Gonzalez – Assistant Head Start Teacher

Floaters
Hannah Bohlen – Floater Teacher
Cassandra Leech- Floater Teacher

K4
Tamar Tenenbaum – K4 Head Start Teacher
Lucia Arboleda – K4 Teacher
Kimberly Falkowski – K4 Teacher

K5
Melanie Buenning – K5 Teacher
Barbara Cannizzo – K5 Teacher
Nancy Burns – K5 Teacher

First
Amy Ozmon- Grade 1 Teacher
Mari MacDonald – Grade 1 Teacher
Jean Molinaro – Grade 1 Teacher

Second
Brittany Essig – Grade 2 Teacher
Emily Epstein – Grade 2 Teacher
Jessica Boettcher – Grade 2 Teacher

Third
Sandy Johnson – Grade 3 Teacher
Autumn Rieger – Grade 3 Teacher
Merri Mentkowski – Grade 3 Teacher

Fourth
Jessica Quinn – Grade 4 Teacher
Bambi Patnode – Grade 4 Teacher
Ashley Gabrus – Grade 4 Teacher

Fifth
Teresa Reilly – Grade 5 Teacher
Marrissa Tsicouris – Grade 5 Teacher

Sixth
Richard Walt – Grade 6 Teacher

Seventh
Leslie Pronold – Grade 7 Teacher

School Programs
Abbey Zwieg – Literacy/ELL Specialist
Melissa Snyder – Literacy Specialist
Julia Lazicki – Library Media Specialist
Antoine Ray – Physical Education
Sr. Michelle Marie Konieczny – Religious Education
Sr. M. Rosalie Disterhaft – Tutor
Alicia Figueroa – Social Worker

Bilingual Assistant Teachers
Diana Gonzalez
Carmen Caballero
Blanca Gallegos
Yahaira Ortiz
Romana Macias
Vanessa Acosta
Luz Oliva
Rosa Caro
Ana Huesca

Kitchen
JoEllen Rodriguez – Food Service Supervisor
Madlyn Craig- Head Cook
Laurie Iwinski – Food Services Assistant
Angela Terry – Food Services Assistant
Katherine Gomez – Food Services Assistant

Maintenance
Tommy Burress – Maintenance Supervisor
Larry Tatum – Maintenance Technician
Anthony Ford – Security/Maintenance Assistant
Bob Brzezinski – Maintenance Assistant